Lampa Plazmowa (Ulepszenie)


Witam. Bardzo mnie zaciekawił projekt lampy plazmowej i postanowiłem coś ulepszyć.Lecz nie za bardzo wiem czy wszystko na schemacie jest ok?
i jeśli mogli byście mi powiedzieć co jeszcze dodać zmienić był bym bardzo wdzięczny

schemat na którym się opierdałem
http://mirley.firlej.org/files/LP_Schemat.gif

a tutaj przerobiony
http://obrazki.elektroda.pl/9831682400_1312899120.png

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Portret użytkownika gosc

Nikt nie pomoże?

Nikt nie pomoże?

Portret użytkownika gosc

Michcio

Nie wiem czy jest sens cokolwiek zmieniać, skoro oryginał działa ;) schemat jest bardzo stary (zaprojektował go ś.p. Pan Zbigniew Raabe w EP w 2000 r.) i do tej pory nikt nie narzeka że coś z nim nie tak.
Powiedz co te zmiany miałyby wnosić... jeśli tranzystor BD991 ma podłączać masę do 18V to poprostu robi zwarcie. A to jest niemiłe w skutkach :D
Co do diod przy mosfeciaku - jeżeli ich celem jest w jakiś sposób ochraniać tranzystor/resztę układu to może lepiej "powrócić" do projektu p. Raabe, w którym równolegle z pierwotnym uzwojeniem trafopowielacza była włączona mała neonówka, mająca na celu "wzięcie na siebie" ewentualnego skoku napięcia (tutaj warto nadmienić, że do tego celu niegdyś służyły "większe, specjalne" neonówki, zwane stabilitronami).
Generalnie odradziłbym ten nowy schemat, ciężko przewidzieć jak to się zachowa przy sporych prądach lecących do trafka :)
Polecam oryginalny artykuł:
http://ep.com.pl/files/5442.pdf
Pozdrawiam

Portret użytkownika gosc

;) orginał widziałem robiłęm

;) orginał widziałem robiłęm działą super :D
ale chciałem coś zmienić może ulepszyć. Skoro ak to pozostane przy tym ;)