Pilot Komputerowy (Pylot)


10
Ocena: None Średnia: 10 (2 głosujących)

Pilot ten jest prostym odbiornikiem kodu RC5. Dzięki portowi RS-232 umożliwia komunikację z komputerem PC i sterowanie programami odtwarzającymi filmy lub muzykę. Ponieważ urządzenie wysyła na port szeregowy jeden bajt danych, będący komendą odebraną bezposrednio z pilota, może współpracować z wieloma programami dostępnymi w internecie a szczególnie z tym dostępnym tutaj specjalnie napisanym na potrzeby tego projektu. Pod Windows'em bez problemu działa z programem Winamp. Układ zbudowany jest w oparciu o mikrokontroler ATtiny2313, przez co ze względu na sprzętowy UART do obsługi RS-232 wykorzystano interfejs zbudowany jedynie z dwóch tranzystorów.

Działanie:


Schemat pilota przedstawiono na rysunku poniżej:

Sercem układu jest procesor U1 (ATtiny2313) wraz z rezonatorem kwarcowym X1 (16MHz) i kondensatorami C1 (22pF) i C2 (22pF). Za obsługę portu RS-232 odpowiedzialne są tranzystory T1 (BC557B) i T2 (BC547B) oraz rezystory R1 - R3 (10k). Gniazdo Com1 (DB9F) służy do podłączenia komputera PC. Kondensator C3 (47uF) filtruje napięcie zasilające dołączone do złącza zas. Układ U2 (TSOP1736) jest odbiornikiem podczerwieni pracującym na częstotliwości 36kHz. Elementy R5 (220R) i C4 (100uF) konieczne są do jego poprawnej pracy. Dioda D1 (LED) wraz z rezystorem R4 (330R) stanowi sygnalizację wciśniętego klawisza na pilocie.

Budowa:


Urządzenie można zbudować w oparciu o płytkę dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym można pobrać tutaj. Montaż urządzenia jest bardzo prosty. Kolejność lutowania elementów jest dowolna. Obudowę złącza Com1 należy przylutować do masy układu. Odbiornik podczerwieni U2 i diodę led D1 można zamontować tak aby wystawały lekko poza krawędź płytki (korzystając z ich długich wyprowadzeń). Ułatwi to montaż płytki w obudowie. Pod mikrokontroler U1 należy koniecznie zastosować podstawkę gdyż na płytce nie przewidziano złącza programującego. Zasilanie układu o wartości 5V można pobrać z portu USB komputera lub ewentualnie z osobnego zasilacza wtyczkowego. W niektórych przypadkach możliwe jest zasilanie układu z portu szeregowego (pin 7 i/lub 4) przez diody i stabilizator 78L05. Odpowiedni schemat przedstawiony jest na rysunku poniżej:

Pomocą przy konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:


1x Listwa Goldpin 1x2
1x Złącze DB9F kątowe do druku

1x 220R
1x 330R
3x 10k

2x 22pF
1x 47uF Elektrolit
1x 100uF Elektrolit

1x Rezonator Kwarcowy 16Mhz
1x ATtiny2313 + Podstawka
1x BC547B
1x BC557B
1x Dioda LED 3mm
1x Odbiornik podczerwieni TSOP1736

Programowanie:


Mikrokontroler do sterownika został zaprogramowany w wersji demo programu BASCOM AVR firmy MCS Electronics (http://www.mcselec.com/). Program przedstawiony jest poniżej:

'************* Konfiguracja uC *****************
'***********************************************
$regfile = "attiny2313.dat"
$crystal = 16000000
$baud = 19200
Config Portb = &B11111111 : Portb = &B11111111
Config Portd = &B10111111 : Portd = &B11111111
Config Rc5 = Pind.6
Dioda Alias Portb.7
Enable Interrupts
'********** Konfiguracja uC Koniec  ************
 
'******************  Zmienne *******************
'***********************************************
Dim Adres As Byte , Komenda As Byte
'*************  Zmienne Koniec  ****************
 
'**************  Petla glowna ******************
'***********************************************
Do
  Getrc5(adres , Komenda)
  Komenda = Komenda And &B01111111
  If Adres = 0 Then
    Dioda = 0
    Printbin Komenda
    Waitms 50
    Dioda = 1
    Waitms 50
  End If
Loop
End
'************ Petla glowna Koniec **************

Na rysunku poniżej przedstawiona jest konfiguracja Fuse bitów mikrokontrolera (screen shot z programu BASCOM AVR Demo). Zanaczone na czerwono opcje należy koniecznie ustawić:

Obsługa:


Do poprawnej pracy opisywanego układu wymagany jest odpowiedni program zainstalowany na komputerze PC. W systemie Windows jedynym programem pod którym pilot był testowany jest Winamp z zainstalowaną wtyczką gen_serialcontroll.dll. Można ją pobrać tutaj. W systemie Linux sprawa jest bardziej wygodna gdyż dzięki poleceniu "dcop" możemy sterować większością programów zainstalowanych na komputerze (głównie pod KDE ). Odpowiedni program umożliwiający sterowanie Amarokiem i Kaffeine został napisany przez mojego kuzyna (grizz.pl). Opis programu oraz sposób uruchomienia znajduje się tutaj.

Aby opisywany układ działał z programem Winamp musimy pobrać wspomnianą wcześniej wtyczkę gen_serialcontroll.dll, wypakować i przenieść do katalogu "Plugins" w folderze instalacyjnym Winamp'a (domyślnie jest to "C:\Program Files\Winamp\Plugins"). Po uruchomieniu Winampa powinna pojawić się następująca informacja:

Klikamy "OK" po czym wchodzimy do ustawień Winampa "Options->Preferences" (Ctrl+P). W sekcji Plug-ins wybieramy kopiowaną przed chwilą wtyczkę, tak jak na rysunku poniżej:

Wchodzimy do ustawień wtyczki poprzez kliknięcie "Configure selected plug-in". Naszym oczom powinien ukazać się panel konfiguracyjny podobny do tego poniżej:

Dokonujemy ustawień takich jak na rysunku, pamiętając o podaniu odpowiedniego numeru portu COM, u mnie był to COM1, a nasępnie klkamy "Open port" (Możemy uruchomić ponownie Winampa aby sprawdzić czy wszystko OK, nie powinna pojawić się informacja o braku konfiguracji jak za pierwszym razem). W dalszej kolejności przechodzimy do zakładki "Winamp" gdzie będziemy konfigurować przyciski pilota do obsługi podstawowych funkcji odtwarzacza. Konfiguracja polega na wybraniu akcji z okna po lewej (np. Play) i kliknięcie przycisku "Learn". Powinno pojawić się okno informujące o oczekiwaniu na wciśnięcie klawisza na pilocie, takie jak poniżej:

Po kliknieciu klawisza okienko powinno zniknąć i od tej pory przycisk ten będzie działał jako "Play" na panelu sterującym Winampa. Podobnie postępujemy z kolejnymi akcjami, przypisując inne klawisze pilota. Gdyby okienko nie znikło po naciśnięciu klawisza oznacza to że układ pilota źle działa lub nie jest podłączony do komputera, albo został wybrany zły numer portu COM.

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat49.99 KB
Płytka8.71 KB
Płytka (odbicie lustrzane)8.69 KB
Płytka (6 na stronie)40.83 KB
Montowanie11.44 KB
Kod Źródłowy1.18 KB
Program po Kompilacji (BIN)476 bajtów
Program po Kompilacji (HEX)1.32 KB



Portret użytkownika gosc

Witam, Mam dwa pytania. 1.

Witam,
Mam dwa pytania.
1. Czy odbiornik ten można używać z programem Girder i wtyczka IGOR?
2. Czy układ TSOP1736 można zastąpić układem SFH5110-36 (ew. SFH5110-38)?

Portret użytkownika mirley

Pilot Komputerowy

1. Nie testowałem z programem girder ale z winampem działa więc nie powinno być żadnego problemu. Urządzenie wysyła na port RS-232 poprostu numer komendy z pilota

2. Układ SFH5110-36 powinien bez problemu działać zamiast TSOP1736 ale z tego co wiem na podstawie kart katalogowych, rozkład wyprowadzeń tych układów jest inny. Przed podłączeniem proszę poczytać kartę katalogową i zastosować do napisanych tam wskazówek

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

fusebit

na wstępie gratuluje projektu sam mam zamiar sobie takiego zrobić ale prosiłbym aby Pan podał mi fusebit do programowanie mikrokontrolera (przepraszam jeżeli jest to banalna proźba ale jestem początkujący)
pozdrawiam aleksanrooo

Portret użytkownika mirley

Fusebity zostały dodane do

Fusebity zostały dodane do opisu w formie zrzutu z programu Bascom AVR

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Robert Bar

Program do obsługi pilota

Witam

Mam pytanko
Na poniższym linku znajduje się program, który ma współpracować z twoim projektem.Niestety po ściągnięciu tej zawartości nie ma pliku EXE nie bardzo wiem jak zrobić z tego użytek.

http://grizz.pl/pylot_zdalne_sterowanie_za_pomoca_pilota_telewizyjnego

Pozdrawiam
Robert

Portret użytkownika grizz

Musisz mieć zainstalowany

Musisz mieć zainstalowany interpreter pythona, bądź przerobić program na exe np. za pomocą - http://www.py2exe.org/

Przy czym nie ma to większego sensu, bo program będzie średnio pod Windowsem używalny, bo nie z myślą o nim był pisany.

Portret użytkownika mirley

Re: Pylot

Tak jak już zostało napisane program jest przeznaczony do popularnych linuxowych aplikacji do obsługi muzyki i filmów. Kiedyś były plany aby napisać coś podobnego pod Windows ale brak czasu i problemy ze sterowaniem z zewnątrz aplikacjami zaniechały tego pomysłu :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Robert Bar

sterowanie Winampem

Witam
W opisie tego projektu jest napisane cytuje:
"Pod Windowsem bez problemu działa z programem Winamp. "
A mi właśnie chodzi o sterowanie przede wszystkim Winapem.
Może mógłbyś polecić jakiś prosty w konfiguracji program .
Z góry dziękuję

Pozdrawiam
Robert

Portret użytkownika mirley

Re: Winamp

Dopisałem w sekcji "Obsługa" odpowiednią konfigurację winampa dla wtyczki obsługującej port szeregowy

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Robert Bar

Wszysko oki.

Witam

Dziękuje za podpowiedź wszystko działa jak należy.

Pozdrawiam

Robert

Portret użytkownika Kamil

A jaka jest obudowa do tego

A jaka jest obudowa do tego "pylot'a"? Bo na jednym ze zdjęć widzę obudowę od tego.

Portret użytkownika mirley

Re: Pylot

Obudowa to chyba KM-2 ale nie pamiętam dokładnie, po prostu zobaczysz w sklepie :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Jak to napisać w delphi??

A jak podany kod napisać za pomocą delphi?? Bo chciałbym sam sobie pilot oprogramować, a tylko w delphi co nieco umiem -.-

Portret użytkownika mirley

Re: Delphi

Sam w delphi nie pisałem ale mam gdzieś książkę o programowaniu Rs-232 w Delphi i C++ Buildier. Napisałem na jej podstawie procedurkę do wysyłania i odbierania rs232 w C++ buildier. Obsługę RS-232 w C++ mogę Ci wysłać jak napiszesz mi na maila a odnośnie delphi to dopiero jak wróce na uczelnie (ok 20 kwietnia) bo zostawiłem książkę w mieszkaniu. Drugim wyjściem jest zainstalowanie Buildiera 6 i pisanie w C++. Szybko się nauczysz z internetu jak sie co robi.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Dzięki :)

Mój mail jak możesz to prześlij mi ten kod a ja spróbuje sobie go przerobić na delphi (bo te kody są podobno dość podobne do siebie:)

Portret użytkownika grizz

A po co masz wyważać otwarte

A po co masz wyważać otwarte drzwi? W delphi możesz skorzystać z juz gotowych bibliotek do obsługi rs232 - poszukaj na pewno znajdziesz.

Albo zerknij na pythona (pylot jest w nim napisany) obsługa rs232 to 3 linijki ;)

ser = serial.Serial(NUMERportuCOM,19200, timeout=0)
print ser.read()
ser.write("Wartość")

Zerknij na projekty pylot i mirlight
http://github.com/grizz-pl

Do 20ego spokojnie nauczysz się pythona.

Portret użytkownika mirley

Re: Rs232

Wysłałem odpowiednie pliki, tylko sie nie wystrasz bo tego dużo jest. Jak chcesz krócej to jedynie python zostaje :)

Jeszcze możesz skorzystać z bibliotek do delphi, jednak z obsługą nie pomogę bo mając działający kod pod C++ byłem za leniwy aby to sprawdzić czy działa :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika BTomasz92

Czy nie lepiej (Win)LIRC'em?

Witam.

Ja kiedyś zrobiłem podobny odbiornik (link do opisu projektu i konfiguracji programu), ale skorzystałem z programu WinLIRC'a (LIRC na linux'ach). Jest to w porównaniu do Pylota rozwiązanie dużo prostsze w budowie - właściwie to tylko odbiornik podczerwieni i stabilizator.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika mirley

Re: Pylot

Ciekawy układzik i bardzo prosty. Muszę przyznać że jest to rozwiązanie prostsze ale działa tylko jak masz standardowy port COM, który obsługuje linie sterujące Rs-232. Mój układ z uC obsługuje linie danych do przesyłania informacji, więc obsługa w komputerze jest bardzo prosta. Dodatkowo pylot może stać się częścią większego układu mikroprocesorowego, jak to będzie miało miejsce w projekcie "Mirlight" przez co nie zajmie dodatkowego portu. Dodatkowo mozna skorzystać z prostej przejściówki USB-RS232 która nie ma sterowania liniami DTR, RTS itp.

Pozdrawiam

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Menuet

Pytanie w sprawie kwarcu.

Witam!
Mam takie pytanie czy Kolega nie za duzy dal ten kwarc? 16MHz to strasznie dużo jak na obsługę RSa i RC5, według mnie wystarczył by nawet 1MHz przy takim baudrate... Sam robiłem wiele rzeczy z RSem w Bascomie i chodziło nawet na wewnętrznym gen. 1M. A po co zwiekszac pobór prądu i zaklucenia?
To tylko moja taka mała dygresja...
Pozdrawiam, Menuet.

Portret użytkownika mirley

Re: Rc5

Oczywiście że tak duży rezonator kwarcowy nie jest wymagany... jednak zawsze stosuje taki i poprostu z przyzwyczajenia tu też wstawiłem :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika White

komputerowy pilot

Bardzo się przydał ten projekcik umila życie niesamowicie tym bardziej że mam kompa podłączonego pod wzmacniacz a we wzmacniaczu nie mam pilota.Dodatkowo zrobiłem sobie odbiornik RC5 którym włączam subwoofer i wszystko jednym pilocikiem elegancko.
Mam tylko takie dodatkowe pytanko czy w winampie można dodać jakąś dodatkową opcję np. mute?Bo tam widzę jest jakaś opcja add ale nie za bardzo wiem jak to użyć.Robiłeś może coś takiego?

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika mirley

Re: Pilot

Ten układ został stworzony do pracy pod Linuxem więc nie bawiłem sie pod Windowsem za bardzo z jego funkcjami, jeśli chodzi o Winampa to może jakiś inny plugin do sterowania załatwił by sprawę, jednak nic takiego nie znam

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Paszo

USB

Czy można podłączyć to urządzenie pod port USB (laptop bez portu RS-232 )

-------

czy ten ze schematu można zastąpić sharp'em GP1U5 21X

Mirley: Wpisy scaliłem, akcja niezgodna z regulaminem

Portret użytkownika mirley

Re: Pilot Rc5

Bezpośrednio do portu Usb nie podłączysz tego układu, możesz zastosować konwerter USB->RS232 (mam taki na stronie) albo jakiś fabryczny z allegro.

CO do tego odbiornika podczerwieni, to nie mam pojęcia skąd taki masz bo nawet pdf'a od niego nie mogę znaleźć. Na jakimś forum znalazłem info że można zastosować w jego miejsce dowolny inny odbiornik, więc chyba pójdzie... jak nie no to kupisz sobie TSOP...

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Paszo

pdf

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/117563/SHARP/GP1U521X.html
a nie można było by zorganizować przejściówki na tym samym układzie co odbiornik
programy są małe można tworzyć takie hybrydy ??

Portret użytkownika mirley

Re: Odbiornik Rc5

Można zrobić odbiornik i konwerter na jednym układzie ale trzeba najpierw zrozumieć kod napisany w C dla przejściówki USB-Rs232. jeśli potrafisz to zrobić to nie będzie problemu. Ja jak narazie nie pisze programów w C na mikrokontrolery. Mam nadzieję jednak że znajdę czas w te wakacje aby się tego nauczyć.

odnośnie tej karty katalogowej. Co to wogóle za karta co ma jedna stronę.... podłącz ten odbiornik do układu i zobacz czy działa na jakimś kompie stacjonarnym co ma Rs232. Potem będziesz kombinował z przejściówką albo programem w C.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Krynin

Zaminniki tranzystorów

witam mam pytanie jakie można zastosować zamienniki tych Tranzystorów

Portret użytkownika mirley

Re: Tranzystory

Możesz tam dać dowolne tranzystory np BC546, 547 548, a PNP może być BC557, 558 556 itp

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Krynin

kondy

A możesz podać oznaczenia na twoich kondensatorach ceramicznych ??bo szukam takich ale z wylutu i nie znam sie na oznaczeniach

Portret użytkownika Paszo

Oznaczenie

trzycyfrowy kod jest łatwy do odszyfrowania
np. 103 to 10 x 10 do potęgi 3 = 10 000 pF
427 to 47 x 10 do potęgi 2 = 4700pF
no a zamiana piko na nano to chyba niema problemu
a te ceramiczne które są w projekcie 22pF
to po prostu 22 na kondensatorze 22x10 do potęgi 0 = 22 x 1 = 22 pF

Portret użytkownika Krynin

re:oznaczenie

dobrze że napisałes bo włączył bym to na kondzie 102
a drugi dałem elektrolit 0.33uF czy moze byc elektrlit??

----

ostatnie pytanie czy moge zaprogramować attiny przez to urzadzenie czy musze zrobić programator??

Mirley: Scaliłem wypowiedzi, poczytaj regulamin

Portret użytkownika mirley

Re: Odbiornik Rc5

Nie wiem czy dobrze rozumiem co chcesz zrobic ale kondensatory obok kwarca mają byc jednakowe, nie mozesz tam dawać elektrolitów. Elektrolity to kondensatory C3 i C4. Co do programowania to potrzeba dodatkowego programatora, najprościej jest zrobic zwykły kabel między portem drukarkowym LPT w komputerze a pinami w mikrokontrolerze. Opis znajdziesz w dziale artykuły różne ("jak zaprogramować pierwszy AVR")

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Krynin

Problem

mam problem układ dobrze złożyłem ale chyba mam zły kwarc bo u ciebie jest podłuzny szary 16mhz z dwoma wyprowadzeniami A mój jest prostokątny z 4 wyprowadzeniami i ma napis 12.00J(chyba 12mhz) czy to wina kwarcu??

Portret użytkownika mirley

Re: Kwarc

Wydaje mi się że masz generator kwarcowy a nie rezonator, to by było nawet lepiej ale nie jestem pewnien czy napewno to co masz to generator. Najprościej kupić w sklepie nowy rezonator kwarcowy 12MHz 8MHz 16MHz lub cos podobnego i uniknąć wszystkich problemów.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Krynin

Kwarc

miałeś racje ja mam generator kwarcowy patrzyłem na grafika google
czy jest jakaś róznica w FUSEBITACH i podłaczeniu tegoz generatorka??

Portret użytkownika mirley

Re: Kwarc

Polecał bym abyś kupił sobie zwykły kwarc bo pasuje do płytki ale jeśli chcesz możesz przestawić fusebity na "External Clock" (CKSEL=0000) i wyjście generatora (bo on ma jedno wyjście i zasilanie) podłączysz do X1 bez żadnych dodatkowych kondensatorów, X2 ma wisieć w powietrzu. Pamiętaj tylko jeśli ten twój generator nie pójdzie to po przestawieniu tych fusów procesor ruszy już tylko na generatorze

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika szymon12w

Tranzystory

Witam, mam pytanie czy te tranzystory mogę zastąpić innymi np: BC546 i C548B? Bo aktualnie tylko te posiadam. A jak nie to jakimi innymi?
Pozdrawiam.

-

szymon12w

Portret użytkownika mirley

Re: Pylot

Bc546 możesz zastąpić 548 ale BC556 to inny tranzystor i może być zamiast niego np 558. ogolnie to mogą być dwa dowolne tranzystory małej mocy byle by jeden był NPN a drugi PNP tak jak na schemacie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

A jakie są odpowiedniki tych

A jakie są odpowiedniki tych tranzystorów w smd?

Portret użytkownika mirley

Re: Tranzystory

może być np bc847 (npn) i Bc857 (pnp)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Dziękuje, mam jeszcze jedno

Dziękuje, mam jeszcze jedno pytanie czy używając TSOP4836 wartości elementów nie będą musiały by byś inne?

Portret użytkownika White

TSOP

Nic nie musisz zmieniać.Obydwa modele pracują na tych samych częstotliwościach.Zwróć uwagę na poprawne zamontowanie ponieważ mają inne wyprowadzenia.
Odsyłam do datasheet.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika gosc

O wyprowadzeniach to wiem. Bo

O wyprowadzeniach to wiem. Bo składam wersję mini na smd. I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rezystorów smd oznaczenie 2210 oznacza 221ohm?

Portret użytkownika mirley

Re: Rezystory SMD

221X jak dobrze pamietam oznacza 221(ilość zer) czyli gdy X = 0 to masz 221Ohm. Dla pewności uzyj miernika

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

Dziękuje, wychodzi 222ohm

Dziękuje, wychodzi 222ohm

Portret użytkownika gosc

Tutaj jest napisane że układ

Tutaj jest napisane że układ można zasilać z usb, ale czy napięcie w usb nie jest wystarczająco wystabilizowane żeby używać dodatkowego stabilizatora? To samo pytanie do 4 i 7 piny com`a?

Portret użytkownika White

USB

W USB jest wystarczająco ale dla com`a nie.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika Bartek

Girder ?

Czy ten pilot może współpracowac z programem Girder ? Czy da się sterować innymi programami niż WinAmp ??

Portret użytkownika White

Pilot

U mnie działa z bardzo dobrym odtwarzaczem filmów KMplayer oraz wszystkimi które obsługują wtyczkę gen_serialcontrol. Co do gridera to nie wiadomo.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)