Potencjometr Cyfrowy


8.8
Ocena: None Średnia: 8.8 (5 głosujących)

Układ jest podwójnym potencjometrem cyfrowym zbudowanym w oparciu o układ scalony DS1267 firmy Dallas. Układ ten dostępny jest w trzech wersjach o różnej rezystancji (10k, 50k i 100k), jednak opisywanym projekcie zastosowano wersję 100k. Do sterowania wykorzystywany jest mikrokontroler ATTiny13 ze względu na małe wymiary. Potencjometr ten umożliwia regulację maksymalnie w 256 krokach, jednak w układzie modelowym ograniczoną to wartość do 128 kroków. Wartość tą można dowolnie ustawić modyfikując kod źródłowy programu. Na płytce przewidziano także wyprowadzenie polaryzacji układu DS1267, tak zwane "VBias", które można polaryzować ujemnym napięciem gdy konieczne jest przenoszenie większych niż 0,5V amplitud sygnału. Urządzenie z powodzeniem może zastąpić klasyczny potencjometr, było testowane z pozytywnym skutkiem wraz z projektem Wzmacniacza 2x15W. W układzie potencjometru zastosowano w większości elementy SMD aby maksymalnie zmniejszyć jego wymiary. Płytka postawiona pionowo z powodzeniem może być wmontowana w panel przedni wzmacniacza gdyż jej wysokość nie przekracza 3cm. Regulacji głośności dokonuje się za pomocą dwóch miniaturowych przycisków, wlutowanych bezpośrednio w płytkę. Dioda LED sygnalizuje swoim miganiem postęp w regulacji.

Działanie:


Schemat ideowy układu znajduje się na rysunku poniżej:

Sercem układu jest mikrokontroler U1 (ATTiny13) pracujący na wewnętrznym źródle taktowania (wewnętrzny oscylator). Za pomocą trój-przewodowej magistrali steruje on rejestrem przesuwnym układu U2 (DS1267). Układ potencjometru U2 do poprawnej pracy nie wymaga żadnych zewnętrznych elementów. Wyjściami potencjometrów są złącza P1 (Goldpin) i P2 (Goldpin). Dioda D1 wraz z rezystorem, ograniczającym jej prąd, pełni funkcję kontrolki działania magistrali. Krótkim błyskiem informuje o fakcie wysłania danych do układu U2. Do zmiany pozycji suwaka potencjometru służą przyciski S1 i S2. Kondensator C1 (100nF) stanowi filtr zasilania dołączonego do złącza Zas.

Budowa:

Układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Płytka nie zawiera żadnej zworki, a dwie pozorne przerwy w obwodzie masy zostaną zwarte obudowami przycisków. Gdyby przyciski były zamontowane poza płytką to należy w płytce wlutować dwie zworki zaznaczone na schemacie montażowym kolorem czerwonym. Montaż wyjątkowo należy rozpocząć od wlutowania układów scalonych, ponieważ można to zrobić o wiele prościej gdy nie ma wystających elementów przewlekanych z drugiej strony. Kolejność pozostałych elementów jest dowolna. Wszystkie złącza zostały tak umieszczone na płytce aby można było je wlutować w formie jednego odcinka kątowego Goldpin'a. Układ należy zasilać napięciem 5V, najlepiej stabilizowanym. Pewną niedogodnością jest programowanie mikrokontrolera, gdyż nie przewidziano na płytce złącza programującego. Aby zaprogramować układ U1 należy do jego wyprowadzeń dolutować cienkie przewody, które następnie zostaną podłączone do programatora. Wyprowadzenie VB (VBias) zostało na sztywno połączone z masą układu, gdyby jednak zaszła konieczność podłączenia tego wejścia do innego potencjału polaryzującego, wystarczy przeciąć fragment ścieżki między wyprowadzeniami Goldpin (masą a VB) na płytce. Gdy potencjometr ma służyć do regulacji głośności za przedwzmacniaczem i sygnał na niego podawany (amplituda) przekracza 0,5V to wyjście VB należy spolaryzować ujemnym napięciem -5V względem masy. Zapewni to poprawne przenoszenie sygnału analogowego. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj. Dla montażu SMD pomocny będzie także rysunek w odbiciu lustrzanym, dostępny tutaj

Na rysunku poniżej przedstawiono wyprowadzenia płytki potencjometru cyfrowego:

Należy zwrócić szczególną uwagę na podłączenie wyprowadzenia Vb (polaryzacji), w wersji podstawowej pin ten został na stałe podłączony do masy (GND) i gdy potencjometr ma pracować w układach audio (lub innymi przebiegami bipolarnymi) to należy przeciąć fragment ścieżki między pinem Vb i GND a nóżkę Vb spolaryzować ujemnym napięciem -5V. Na rysunku zaznaczono także wyprowadzenia drabinki rezystorowej, będące wyprowadzeniami analogicznymi do zwykłego potencjometru podwójnego. Należy pamiętać, że potencjometr posiada maksymalne dopuszczalne napięcie jakie może panować na każdym z pinów drabinki rezystorowej (względem GND) i wynosi ono -0.1 do +7V dla Vb = 0 oraz -5 do +7V dla Vb = -5V. Podczas zastosowania potencjometru w dowolnym układzie należy zadbać aby nie przekroczyć tej dopuszczalnej granicy napięć. Gdy zasilamy układ z osobnego zasilacza należy się upewnić że masa potencjometru (GND) i masa układu docelowego są ze sobą połączone (zapewnić punkt odniesienia dla napięcia zasilania potencjometr względem układu docelowego w którym ma pracować).

Wykaz Elementów:


1x Listwa Goldpin 1x2
2x Listwa Goldpin 1x3
2x uSwitch

1x 560R
1x 100nF

1x Dioda LED
1x Mikrokontroler ATTINY13 SMD
1x Potencjometr Cyfrowy DS1267S

Programowanie:


Kod Źródłowy do potencjometru został napisany w BASCOM AVR firmy MCS Electronics (http://www.mcselec.com/). Program przedstawiony jest poniżej:

'************* Konfiguracja uC *****************
'***********************************************
$regfile = "attiny13.dat"
$crystal = 9600000
Config Portb = &B11111010 : Portb = &B11100101
 
Rst Alias Portb.3
Dq Alias Portb.1
Clk Alias Portb.4
Splus Alias Pinb.0
Sminus Alias Pinb.2
 
$hwstack = 20
$swstack = 10
$framesize = 40
'********** Konfiguracja uC Koniec ************
 
'****************** Zmienne *******************
'***********************************************
Dim N As Byte , Dane As Word
Dim Licz_sw(2) As Byte
Dim Glos As Byte
Dim Autosave As Byte
'************* Zmienne Koniec ****************
 
'************ Warunki Poczatkowe ***************
'***********************************************
N = 15
Readeeprom Glos , 1
 
Glos = Glos / 2                       'te dwie linijki robią zawsze parzystą wartsc
Glos = Glos * 2                       'na wypadek bledu odczytu
 
Clk = 0
Dane = 256 * Glos
Dane = Dane + Glos
Rst = 1
'******* Warunki Poczatkowe Koniec ***********
 
'************** Petla glowna ******************
'***********************************************
Do
 If Rst = 1 Then                      'wysylanie
  If Clk = 1 Then
   If N <> 255 Then
    Dq = Dane.n
    Decr N
   Else
    Rst = 0
    Dq = 0
    N = 15
   End If
  End If
  Toggle Clk
 Else
  Waitms 5
  '******************************** przyciski
  If Splus = 0 Then
   Incr Licz_sw(1)
   If Licz_sw(1) = 10 Then
    Licz_sw(1) = 0
    If Glos <= 253 Then
     Autosave = 250
     Glos = Glos + 2
     Clk = 0
     Dane = 256 * Glos
     Dane = Dane + Glos
     Rst = 1
     Waitms 50
    End If
   End If
  Else
   Licz_sw(1) = 0
  End If
 
  If Sminus = 0 Then
   Incr Licz_sw(2)
   If Licz_sw(2) = 10 Then
    Licz_sw(2) = 0
    If Glos >= 2 Then
     Autosave = 250
     Glos = Glos - 2
     Clk = 0
     Dane = 256 * Glos
     Dane = Dane + Glos
     Rst = 1
     Waitms 50
    End If
   End If
  Else
   Licz_sw(2) = 0
  End If
  '******************************** przyciski koniec
 
  If Autosave > 0 Then
   Decr Autosave
   If Autosave = 0 Then
    Writeeeprom Glos , 1
   End If
  End If
 
 End If
Loop
End
'************ Petla glowna Koniec **************

Na rysunku poniżej przedstawione są ustawienia fusebitów dla mikrokontrolera ATTiny13:

Obsługa:

Obsługa układu nie jest skomplikowana. Zmianę głośności dokonujemy poprzez naciskanie przycisków S1 i S2. Przytrzymanie przycisku powoduje płynne przesuwanie suwaka potencjometru w określoną stronę. Dioda D1 sygnalizuje swoim miganiem fakt zmiany położenia suwaka. Gdy dojedzie on do jednej ze skrajnych pozycji dioda przestanie migać mimo trzymania lub naciskania przycisku.

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
Schemat32.46 KB
Płytka6.63 KB
Płytka (odbicie lustrzane)6.64 KB
Płytka (24 na stronie)97.25 KB
Montowanie8.33 KB
Montowanie (odbicie lustrzane)8.31 KB
Kod Źródłowy2.46 KB
Program po Kompilacji (BIN)882 bajty
Program po Kompilacji (HEX)2.45 KBPortret użytkownika multimen

2 podwojne potenziometry na ATTiny2313

Witam duzo czas zajmie przerobienie programu na ATTiny 2313 tak by zrobic 2 potenziometry stereo :) na jednym procku 4 przyciski:)? mam wzmak zabudowany w aucie i zeby wyregulowac poziom trzeba czasem rozbierac zabudowe moglbym se podprowadzic klawiaturke w dogodne miejsce :) fajny projekt bardzo uzyteczny nalezy sei szacun.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Pewnie by się dało tak zrobić ale to dopiero pierwszy projekt z układem DS1267 i jeszcze nic nie zdążyłem potestować

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

OK poczekam :) moze bedzie

OK poczekam :) moze bedzie wrsja podwojnego stereo z impulsatorem :)

Portret użytkownika mirley

Re: Impulsator

Jeśli taka wersja bedzie to pewnie nie szybko bo poprostu nie mam kiedy tego zaprojektować

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Potenciometr

Bardzo ciekawy i udany projekt. Daje duże możliwości w dalszych jego modyfikacjach. Dwa zasadnicze pytania, jakie nasunęły mi się po przeczytaniu opisu:
1. Jaka jest różnica pomiędzy DS1267S a DS1267?
2. Czy autor projektu może powiedzieć coś o szumach/zniekształceniach wnoszonych do dźwięku? Wystarczy mi odpowiedź, czy jest to dobra alternatywa dla zwykłych potencjometrów audio kupionych "w elektronicznym za rogiem".

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

1. Nie znalazłem żadnej różnicy. Wogóle żadnych informacji na temat DS1267, wszędzie jest z S
2. Jak dla mnie to nie da się zobaczyć różnicy w jakości dźwięku, jest to dobra alternatywa

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Sprawdzał Kolega, czy

Sprawdzał Kolega, czy rzeczywiście można uzyskać tym potencjometrem opór równy 100K? Zakupiłem wersję 2x50K, napisałem prosty program, żeby tylko sprawdzić czy potencjometr działa i udało mi się uzyskać opór równy tylko 34K. Tymczasem nota katalogowa podaje, że ma być 50K. Nie wiem, czy źle nim steruję, czy ma on po prostu taką kiepską dokładność. Ciekawi, mnie bardzo czy u Kolegi jest faktycznie to katalogowe 100K.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

U mnie jest dla potencjometru 100k dokładnie 94,2k ale na dwóch kanałach identycznie tyle. Dla potencjometrów 50k sprawdzałem też i uzyskałem wynik coś ok 47k. Napewno nie było to 34k. Sprawdź programem tym co ja napisałem na dowolnym mikrokontrolerze

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Tak, już sprawdziłem na

Tak, już sprawdziłem na attiny13 i uzyskuję ten sam wynik, czyli 34k. Zastanawia mnie to, przecież potencjometr nie może być uszkodzony, chyba.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Wykonaj test a mianowicie podłacz na stałem omomierz do potencjometru i klikaj powoli przyciskiem przesuwając suwak co jedną pozycję, zobacz o ile się zmienia rezystancja przy każdym kliknięciu. Sprawdź też czy jak już uzyskujesz to 34k to czy jesteś na końcu, czy jeszcze dasz rady klikać a rezystancja pozostaje taka sama. Sygnałem że dojechałeś do końca jest brak reakcji diody na naciskanie przycisku. Jeśli dojedziesz do 34k i dalej można jeszcze kilka razy kliknąć a rezystancja stoi to znaczy że potencjometr jest coś wadliwy

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Wygląda to tak, że w pewnym

Wygląda to tak, że w pewnym zakresie rezystancja rośnie liniowo ~0,4k na jedno kliknięcie, później przyrost rezystancji jest coraz mniejszy i zatrzymuję się w okolicach 34k, a klikać można dalej. Aby zmniejszyć opór trzeba najpierw kilkanaście razy kliknąć, żeby była zauważalna zmiana rezystancji, też ~0,4k. Wydaje mi się, że zakupiłem podróbkę tego układu.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Podłącz jeszcze końcówkę polaryzacji Vb do napięcia -5V względem masy i sprawdź jeszcze raz jak działa. U mnie jest ona podłączona na sztywno do masy.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Również bez rezultatu.

Również bez rezultatu.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Jeśli masz taką możliwość to spróbuj z innym egzemplarzem. Aha... jakim miernikiem to mierzysz? Sprawdź go mierząc jakiś rezystor z tego samego przedziału rezystancji :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Mierzę zwykłym uniwersalnym

Mierzę zwykłym uniwersalnym multimetrem. Właśnie też przypuszczałem, że być może coś nie tak z miernikiem, ale przemierzyłem zwykły potencjometr 50k i pomiar był prawidłowy. Jutro przetestuję inny egzemplarz.

----
Układ działa poprawnie, ale tylko wtedy, gdy dotykam masy zasilania, wówczas opór wynosi 48,5k i jest regulowany prawidłowo. W innym przypadku spada do 34k. Dziwne zjawisko.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

A czym zasilasz układ? Wykonałeś moją płytkę czy testujesz na swojej. Ewidentnie coś nie łączy poprawnie.

Ps. Zaloguj się i będziesz miał opcję edytuj. Nie pisz posta pod postem

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Zasilam to zasilaczem opartym

Zasilam to zasilaczem opartym na stabilizatorach L7805 oraz L7905. Układ testuję na swojej płytce, połączenia wykonane przewodami wpinanymi na goldpiny, nie ma możliwości żeby coś nie łączyło. Przetestowałem potencjometr, ale i w tym miejscu pojawił się problem, mianowicie dźwięk jest zniekształcony, wygląda to tak jakby nastąpiło przesterowanie - słyszalne dopiero po ściszeniu o kilka kliknięć. Potencjometr też nie wycisza całkowicie dźwięku tak jak ma to miejsce przy zwykłych potencjometrach. Może to też wynik jego niepoprawnego funkcjonowania.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Posprawdzaj wszystko jeszcze raz, szczególnie układ potencjometru, czy nie ma jakichś zwarć lub niepewnych połączeń. Poprostu jest to niemożliwe aby po dotknięciu masy działało lepiej o jednocześnie wszystko było dobrze i bezbłędnie. Jeśli masz podłączoną końcówkę Vbias do -5V to potencjometr powinien pięknie działać, nawet z duzymi sygnałami.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Doszedłem z tym w końcu do

Doszedłem z tym w końcu do ładu. Wymieniłem zarówno DS'a jak i zasilacz. Działa wyśmienicie. Jeśli chodzi o końcówkę Vbias, to czy może pozostać ona podłączona do masy dla sygnału pobieranego z karty dźwiękowej komputera?
Nota katalogowa podaje:
Voltage on Any Pin Relative to Ground (VB=GND) -0.1V to +7.0V
Voltage on Resistor Pins when VB=-5.5V -5.5V to +7.0V

Czyli jeśli będę chciał zastosować ten potencjometr za przedwzmacniaczem, to muszę jednak końcówkę Vbias podpiąć do -5V.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Końcówkę Vbias podepnij raczej do -5V, bo inaczej przy większych sygnałach klucze po prostu będą wprowadzać zniekształcenia. Zawsze jest lepiej mieć zapas amplitudy i podłączyć do -5V niż do masy.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Jednak dla sygnału

Jednak dla sygnału pobieranego z karty dźwiękowej podłączenie końcówki Vbias pod -5V będzie już konieczne. W chwili obecnej układ zasilam ze złącza USB, bo przy innych źródłach zasilania (zwykły zasilacz stabilizowany) pojawiają się wyraźnie słyszalne zakłócenia w dźwięku. Końcówka Vbias podpięta do jak na razie do masy. Przydałby się schemat zasilacza z wyprowadzeniem -5V, tak żeby nie było żadnych zakłóceń. Próbowałem zasilić ten układ tak, jak już wcześniej pisałem, z zasilacza symetrycznego +-5V, ale niestety zakłócenia wykluczają jego użycie.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Troszkę to dziwne co piszesz bo sam zasilałem układ +-5V i wszystko ok. Zawsze możesz się pokusić o zrobienie przetwornicy z +5V na -5 ale nigdy tak nie robiłem. Wtedy zasilanie może być z USB.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Było to dziwne, bo...

Było to dziwne, bo... zapomniałem o połączeniu masy układu z masą sygnałową karty dźwiękowej. Zasilanie +-5V, wszystko działa jak należy. Sprawdzę jeszcze czy na obu kanałach jest jednakowa rezystancja.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Jak masy nie podłączysz to poziom stały sygnału może osiągnąć dowolną wartość :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika neo_84

poten

Witam interesuje mnie taki potenciometr tylko mam pytanie czy nadawal by sie do sterowania zasilacza (kit J-101) chodzi mi o sterowanie V i A i czy musial bym podlanczac ta koncowke do -5 VBias a moze znacie inne tanie potenciometry 2x 10 k ???

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr w zasilaczu

Zmierz napięcia jakie panują na potencjometrach względem masy. Układ DS wytrzymuje do 7V względem masy na każdym z pinów. Nie trzeba podpinać końcówki Vb do ujemnego napięcia jeśli nigdzie w obwodzie takiego nie ma, problem jest z przebiegami audio bo te są bipolarne.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika neo

cd..

Zmierzylem napiecia wzgledem masy a wiec na pot "V" max napiecie 7.7 V a na pot "A" max nap 9.2 V wiec teraz mam pytanie jaki potenciometr zastosowac ? napiecie max na zasilaczu mam 27,5 V wiec pasowalo by mi 255 krokow tak zeby mozna bylo sterowac co 0,1 V

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Niestety nie znam żadnego układu o większym zakresie napięć wyjściowych ale możesz sobie poszukać na google. Pamiętaj jednak że musisz znaleźć taki układ który da się gdzieś kupić, bo przeważnie potencjometry cyfrowe są trudno dostępne.

Osobiście spróbował bym jednak cos wytestować, wymaga to jednak trochę pracy. potrzebował być dodatkowego zasilania +5V i +10V względem masy twojego zasilacza, nie jest to problemem bo są układy 7805 i 7810. masę potencjometru cyfrowego należało by podłączyć do +5V a jego zasilanie do +10. Końcówkę Vb potencjometru cyfrowego dołączysz do masy twojego zasilacza, czyli teraz do -5V względem masy potencjometru. Powinno to rozszerzyć zakres napięć potencjometru do ok 11V albo i więcej. Taka jest moja sugestia i osobiście tak bym to zrobił jednak to nie jest wytestowane

Zmierzyłeś napięcia na wszystkich nóżkach potencjometrów, jakie są min a jakie max?

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika neo_84

hmm mozna by bylo sprobowac!

hmm mozna by bylo sprobowac! w twoim projekcie jest podwojny potencjometr ale czy mozna odzielnie sterowac jedym i drugim czy tylko mozliwosc 2 naraz ? i czy umial bys obsluzyc inny pot? bo w TME niebrakuje potencjometrow cyfrowych ;)

Portret użytkownika maryush

Widzę, że dysputa wre. Ja

Widzę, że dysputa wre. Ja zamierzam "ożenić" ten potencjometr z preampem lampowym, dodatkowo dołożyć do niego jeszcze impulsator i sterowanie RC5. Tylko, że jego miejsce byłoby za preampem i będę musiał kombinować ze wzmocnieniem, żeby się zmieścić w amplitudzie, którą potencjometr toleruje.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

W tym programie co jest napisany nie ma możliwości sterowania osobno każdym z potencjometrów. Ale bez problemu można takie coś dopisać, tylko trzeba uC zmienic na inny bo w tym mało co się mieści :)

Odnośnie tego przedwzmacniacza lampowego to jakim napięciem jest on zasilany. A tak wogóle czy to trochę nie przesada montować potencjometr cyfrowy we wzmacniaczu lampowym. Może potencjometr zwykły z silniczkiem, nie będzie ingerował w tor audio a sterowanie pilotem będzie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika maryush

Przedwzmacniacz zasilany

Przedwzmacniacz zasilany będzie napięciem 150V i 6,3V. Oczywiście zwykły potencjometr też biorę pod uwagę, zależy jak wypadną testy.

Portret użytkownika neo_84

Witam ponownie chcialem

Witam ponownie chcialem zapytac pana Mirleya czy taki MCP42010-E/P potencjometr nadawal by sie do mojego zasilacza jest wmiare tani tylko niewiem jakie napiecie mozna podlaczyc do czesci analogowej ? prosze o pomoc bo bardzo chcial bym jednak zrobic ten zasilacz na pot cyfrowym zawsze był by to jakis bajer :)i niewiem jak bardzo cyfrowe potencjometry sa liniowe ? chpodzi mi o to zeby kazdy krok byl zwiekszany lub zmniejszany o ta sama jednostke!

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Znalazłem w karcie zapis: "All inputs and outputs w.r.t. VSS ............... -0.6V to VDD +1.0V" a zasilanie jest do 7V więc wyciąga max 8V na każdym z pinów. Ponadto jest to dużo gorsze rozwiązanie bo nie obsługuje ujemnych napięć tak jak DS, który posiada końcówkę VB. Więc raczej polecam zastosowanie DS'a i podłączenie go na wirtualnej masie tak jak mówiłem wcześniej.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika neo_84

ok

ok skoro tak mowisz to i tak zrobimy tylko musze zamowic ten pot szkodza ze taki strasznie drogi :/ no chyba ze masz jakies namiary na takie ds1267 2x10k w taniej cenie ??? znalazlem tanie ale niestety 2x50k wiec niejestem pewnien czy by zasilacz chodzil poprawnie ? zasilacz to j-101 mozna by zastosowac zamias 10 k to 50k ??? bo wyszlo by mnie to duzo taniej

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometry

Potencjometru 10k nigdy nie widziałem do kupienia więc nie pomogę w tej kwestii, zasilacz możesz sprawdzić lutując do niego zwykły potencjometr 50k lub należało by policzyć jaki to ma wpływ na napięcie na wyjściu ale niestaty nie ma na to czasu. Na pierwszy rzut oka na schemat to nic wielkiego nie powinno się stać. P1 po prostu ustala napięcie na wejściu wzmacniacza operacyjnego i jest podłączony między masę a napięcie referencyjne. Drugi potencjometr pełni bardzo podobną rolę i jest dzielnikiem napięcia polaryzującym obwody ograniczenia prądowego. Dał bym tylko potencjometr montażowy o większej wartości (ok 20k) aby zachować proporcję dostrojenia prądu. Jak podłączysz do zasilacza normalny potencjometr to ponownie zmierz na nim napięcia czy warunki pracy się nie zmieniły.

Ps. Temat ten znacząco odbiega od tematyki tego artykułu więc jeśli chcesz dalej pytac o zasilacz to załóż temat na forum (link u góry strony). Tutaj powinny być pytania tylko konkretnie o potencjometr cyfrowy a działanie zasilacz ma z nim mało wspólnego

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika młody

Pytanie??????

Witam!
Można to użyć w zasilaczu regulowanym 0-40V?
Jakie jest zasilanie tego cuda ile volt?

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Potencjometr można stosować w różnych konfiguracjach, nie tylko do audio. Należy pamiętać o tym co napisałem wyżej:

Quote:
Należy pamiętać, że potencjometr posiada maksymalne dopuszczalne napięcie jakie może panować na każdym z pinów drabinki rezystorowej (względem GND) i wynosi ono -0.1 do +7V dla Vb = 0 oraz -5 do +7V dla Vb = -5V.

Zmierz najpierw potencjały jakie panują na klasycznym potencjometrze do regulacji w twoim zasilaczu, zanim podłączysz potencjometr cyfrowy

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mordacz222

A czy można tym

A czy można tym potencjometrem sterować amplitudę 150mV

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Dla przebiegów zmiennych końcówkę Vb trzeba spolaryzować ujemnym napięciem a nie podłączyć do masy tak jak u mnie na schemacie

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mordacz222

Chodziło mi o to czy różnica

Chodziło mi o to czy różnica 150mV miedzy końcówka np.: L0 a H0 nie jest za małą do tego potencjometru.

Portret użytkownika mirley

Re: potencjometr Cyfrowy

Wszystko powinno działać bez najmnejszych problemów, stosowałem ten układ w roli potencjometru audio i nie było problemów. Możesz założyć spokojnie że działa to jak normalny potencjometr. Ważne jest tylko żeby napięcie na końcówkach względem masy nie było większe niż w karcie katalogowej podano

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika mateusz

DS1267S

układ DS1267 posiada 14 nóżek a u Ciebie na schemacie jest 16?
jak wmontować tam tą 14 nóżkową wersję?

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr Cyfrowy

Musisz sobie zaprojektować nową płytkę według schematu który mam wyżej w opisie. 14 nóżkowa wersja jest w obudowie DIP14 i jest prawie taka na szerokość co cała płytka tego potencjometru w mojej wersji. CO do wyprowadzeń to na pierwszej stronie karty katalogowej masz napisane wyprowadzenia (numery i nazwy). Te same nazwy z mojego schematu muszą trafić na odpowiednie piny w obudowie 14 nóżkowej.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika adamus

kod w języku C

Witajcie !
Czy wiecie skąd można pobrać kod do obsługi układu w języku C ???
Raczkuj nadal w programowaniu a chętnie protestowałbym regulację cyfrowa może z wykorzystaniem kompa : )

Portret użytkownika mirley

Re: Poencjometr cyfrowy

Jaki kod do obsługi układu....? chodzi ci o programowanie procesorów w języku C czy jezyk C na komputer aby np obsłużyć komunikację z potencjometrem cyfrowym z komputera? Sprecyzuj o co chodzi

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika adamus

cd. kod w języku C

witam ponownie : )
Programuje AVRy od niedawna w języku C.
Wcześniej pisałem drobne aplikacje pod windowsa i teraz próbuje działać na mikrokontrolerach : )
Zamieszczony w kod do programowanie AVRa jest dostępny tylko pod BASCOMem ? a gdzie można znaleść jego odpowiednik w języku C ???

Czy DS1267 firmy Dallas dostępny jest tylko w trzech wersjach o różnej rezystancji (10k, 50k i 100k) ???
A co jeśli potrzebna inna wartość - strzele np. 470 Ohm to z korzystania DS12(...) możemy zapomnieć ???

pozdro
adamus

Portret użytkownika rafliczek22

Nie ma takiego czegoś jak

Nie ma takiego czegoś jak odpowiednik w c, nawet jesli w c i bascomie napiszesz proogram czekajacy 500ms i i Xorujacy jakąś liczbe to po zdeasemblacji kod bedzie całkiem inny.

Co do ds'a to ma on 2 pot-ki w sobie więc można spróbować zrobić taki potencjometr o np. 470ohm.

Portret użytkownika mirley

Re: Potencjometr

Taki potencjometr stosowany jest w prostych aplikacjach audio albo gdzieś w układach ze wzmacniaczami operacyjnymi, gdzie takie typowe wartości wystarczą. Odpowiednik w C istnieje o ile sam sobie go napiszesz....

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika matrix

Re: Potencjometr

a ja odnośnie, ale z innej beczki. szukam biblioteki tego potencjometru do eagle.