Uniwersalne Minizasilacze


7.83333
Ocena: None Średnia: 7.8 (6 głosujących)

Projekt ten a w zasadzie 3 projekty, to nic innego jak klasyczne zasilacze zbudowane w oparciu o stabilizatory 78XX, 79XX lub LM317. Dwa pierwsze układy mają ustalone napięcie pracy zależne od wlutowanego stabilizatora, natomiast ten ostatni wyposażony jest w płynną regulację napięcia, dokonywaną za pomocą potencjometru montażowego. Lutując jeden ze wspomnianych wcześniej stabilizatorów, możemy uzyskać dowolne napięcie stabilizacji. Płytki zawierają także kondensatory filtrujące współpracujące ze stabilizatorami więc całe uruchomienie sprowadza się do podłączenia modułu do transformatora poprzez mostek prostowniczy. Układziki te nie mają w sobie nic odkrywczego ale przydają się gdy w budowanym urządzeniu nagle okazuje się, że przydał by się jeszcze stabilizator, a zapomnieliśmy o nim podczas projektowania. Ogólnie wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba szybkiego wykonania zasilacza stabilizowanego, te układy z pewnością się przydadzą.

Działanie:


Schemat ideowy pierwszego układu znajduje się na rysunku poniżej:

Schemat jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych szczegółowych tłumaczeń. Kondensatory C1 (100uF) i C2 (47uF) filtrują napięcie zasilania i są konieczne do poprawnej pracy stabilizatora U1(78XX). W roli stabilizatora najczęściej będą pracować układy: 7805 (5V), 7812(12V) lub 7818 (18V). Jednak można zastosować dowolny inny tego samego typu. Napięcie zasilania podawane na złącze IN (ARK) nie powinno przekroczyć 30V i powinno być zawsze kilka woltów większe od napięcia stabilizacji. Wyjściem układu jest złącze OUT (ARK)

Schemat ideowy drugiego układu znajduje się na rysunku poniżej:

Drugi układ jest prawie identyczny, różni się tylko polaryzacją stabilizatora. Kondensatory C1 (100uF) i C2 (47uF) filtrują napięcie zasilania i są konieczne do poprawnej pracy stabilizatora U1(79XX). W roli stabilizatora najczęściej będą pracować w tym przypadku układy: 7905 (-5V), 7912(-12V) lub 7918 (-18V). Jednak można zastosować dowolny inny tego samego typu. Napięcie zasilania podawane na złącze IN (ARK) nie powinno przekroczyć -30V (względem masy) i powinno być zawsze kilka woltów mniejsze od napięcia stabilizacji(np -7V dla stabilizatora 7905). Wyjściem układu jest złącze OUT(ARK).

Schemat ideowy trzeciego układu znajduje się na rysunku poniżej:

Trzeci układ zbudowany jest trochę inaczej niż wcześniejsze. Głównym jego elementem jest stabilizator regulowany U1 (LM317). Kondensatory C1 (100uF) i C2 (47uF) filtrują napięcie zasilania i są konieczne do poprawnej pracy stabilizatora U1. Na końcówkę ADJ stabilizatora podawane jest napięcie ustalane przez przestrajany dzielnik napięcia zbudowany na rezystorze R1(220R) i potencjometrze P1 (10k). Napięcie zasilania podawane na złącze IN (ARK) nie powinno przekroczyć 35V (względem masy) i powinno być zawsze kilka woltów większe od napięcia stabilizacji. Wyjściem układu jest złącze OUT(ARK). Za pomocą potencjometru P1 możliwa jest regulacja napięcia począwszy od 1,2V w górę. Górna granica zależy od napięcia wejściowego.

Budowa:


Pierwszy układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Montaż nie stwarza żadnych problemów, należy tylko zwrócić uwagę na biegunowość kondensatorów i dodatkowo zamontować je w pozycji leżącej. Po podłączeniu napięcia zasilającego o wartości max. 30V układ powinien dawać na wyjściu napięcie zależne od wersji stabilizatora. Dla zmniejszenia strat mocy (grzania się układu) napięcie wejściowe powinno być tylko kilka woltów większe od napięcia stabilizacji. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Drugi układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Montaż przebiega tak samo jak w wersji pierwszej z tym że należy jeszcze dokładniej sprawdzać biegunowość kondensatorów. Maja one być zamontowane "plusem" do masy, co nie jest na pierwszy rzut oka intuicyjne i łatwo o pomyłkę. Po podłączeniu napięcia zasilającego o wartości max. -30V układ powinien dawać na wyjściu napięcie zależne od wersji stabilizatora. Dla zmniejszenia strat mocy (grzania się układu) napięcie wejściowe powinno być tylko kilka woltów mniejsze od napięcia stabilizacji(Jak chcemy mieć -5V to napięcie zasilania wystarczy ok -7 lub -9V). Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Trzeci układ z powodzeniem można zbudować w oparciu o płytkę drukowaną dostępną tutaj. Rysunek w odbiciu lustrzanym dostępny jest tutaj. Kolejność elementów jest dowolna. Montaż można rozpocząć od wlutowania stabilizatora i rezystora, potem potencjometr montażowy. Kondensatory elektrolityczne w tej wersji układu montujemy klasycznie, w pozycji stojącej. Po podłączeniu napięcia zasilającego o wartości max. 35V układ powinien dawać na wyjściu napięcie zależne od ustawienia potencjometru P1. Gdyby układ zbytnio się nagrzewał można przykręcić go do niewielkiego radiatora. Pomocą w konstrukcji może okazać się schemat montażowy dostępny tutaj.

Wykaz Elementów:

Układ ze stabilizatorem 78XX:


2x Złącze Śrubowe ARK2(podwójne)
1x 47uF Elektrolit
1x 100uF Elektrolit
1x Stabilizator 78XX

Układ ze stabilizatorem 79XX:


2x Złącze Śrubowe ARK2(podwójne)
1x 47uF Elektrolit
1x 100uF Elektrolit
1x Stabilizator 79XX

Układ ze stabilizatorem LM317:


2x Złącze Śrubowe ARK2(podwójne)
1x 220R
1x Potencjometr Montażowy 10k
1x 47uF Elektrolit
1x 100uF Elektrolit
1x Stabilizator LM317

Zdjęcia Projektu:

ZałącznikWielkość
78XX Schemat8.78 KB
78XX Płytka4.03 KB
78XX Płytka (odbicie lustrzane)4.05 KB
78XX Płytka (20 na stronie)27.21 KB
78XX Montowanie5.23 KB
79XX Schemat8.28 KB
79XX Płytka4.05 KB
79XX Płytka (odbicie lustrzane)4.07 KB
79XX Płytka (20 na stronie)27.31 KB
79XX Montowanie5.24 KB
LM317 Schemat10.67 KB
LM317 Płytka4.85 KB
LM317 Płytka (odbicie lustrzane)4.88 KB
LM317 Płytka (16 na stronie)35.04 KB
LM317 Montowanie6.27 KB



Portret użytkownika gosc

Dwa zasilania

Witam. Czy można połączyć dwa układy - zasilacz na układzie 7805 i LM137 w jeden aby otrzymać na jednym wyjściu 5V a na drugim regulowane napięcie i czy na wejściu powinny być 2 kondensatory czy wystarczy tylko jeden wspólny? Ja to tak połączyłem:

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

Można tak podłączyć jak napisałeś. Kondensator wystarczy jeden wspólny. Wnioskuję że chcesz sobie zrobić minizasilacz laboratoryjny, więc polecał bym dać radiatory na obydwa układy scalone, bo mogą się grzać (nie może być wspólny, chyba że dasz podkładki izolacyjne) :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeq

Trzy zasilacze :)

A czy jeśli zrobię układ tak jak kolega wcześniej, tylko, dodam jeszcze 7812 to też tylko jeden kondensatorek na wejściu wystarczy?
Planuje wykonać jeden mini zasilacz laboratoryjny do prostych zastosowań domowych +5, +12 i regulowany.
Gdzie dać bezpieczniki? Na każdy moduł oddzielny? Tak?
Jaki maksymalny prąd może popłynąć przez te moduły? Czy można go w jakiś sposób regulować?

Pozdrawiam,
Freeq

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

Oczywiście możesz dać ten trzeci stabilizator, jednak jeśli masz zamiar zrobić z tego zasilacz laboratoryjny to polecam dać dużo większy ten kondensator, poprawi to działanie układu. Daj tam np 4700uF. Zakładam że będziesz jeszcze miał trafo i mostek prostowniczy więc bezpiecznik możesz dać na uzwojeniu pierwotnym trafo (na sieci 230V). Układy stabilizatorów maja zabezpieczenie przeciwzwarciowe ale jeśli chciałbyś regulacje prądu to trzeba by było zrobić sobie troszkę lepszy zasilacz a nie taki prosty w oparciu o gotowe stabilizatory.

Ps. Mam w planach dwa takie układy zasilacza symetryczny i z pojedynczym zasilanie ale projektowanie chyba dopiero w wakacje. Muszę poszukać rozwiązań w internecie i coś zmodyfikować pod siebie.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeq

Aha to regulację prądu sobie

Aha to regulację prądu sobie odpuszczę.
Czyli prąd będę miał taki, jaki będzie z mostka wychodził tak? Np jak diody będę miał 1A to na wyjściu stabilizatorów tez będzie 1A? Dobrze rozumiem?

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

ostek kup w całości powiedzmy na 4A lub wiekszy a nie pojedyńcze diody. Prąd będziesz miał taki jaki obciążenie będzie chciało (prąd wymusza podłączony odbiornik) pod warunkiem że transformator będzie odpowiedniej mocy. Układy stabilizatorów generalnie działają do 1,5A ale nie obciążał bym więcej niż 1A (są też wersje które pracują nawet do 3A, a przynajmniej LM317 może być taki). Przy takim prądzie stabilizatory będą się bardzo grzały, zależnie od napięcia zasilania jakie powstanie po mostku i kondensatorze filtrującym.

Jeżeli na mostku będzie np. 20V a ty chcesz pobierać 1A ze stabilizatora 5V to w tym momencie 15V zostanie obcięte i wydzieli się w postaci ciepła. Ogólnie radiatory napewno będą potrzebne

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeq

Tak wiem, radiatory to

Tak wiem, radiatory to konieczność.
Myślałem o Vmax = 15.

Głównie ten zasilacz miał by służyć do sprawdzania radia samochodowego, wzmacniaczy, CB radia itp więc te rzeczy podłączał bym pod 12V.

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

Do radia samochodowego to jeszcze można by na chwilkę włączyć aby sprawdzić czy idzie, jednak do CB to chyba raczej za mały prąd. Ile prądu pobiera CB-radio, bo wydaje mi się że kilkukrotnie więcej niż 1A?

Lepszym zastosowaniem w takim razie jest zasilacz komputerowy (taki zwykły ATX), na allegro do kupienia za parę złotych.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Freeq

Fakt CB pobiera ok 3A... Mam

Fakt CB pobiera ok 3A...

Mam takich zasilaczy full ale chciałem zrobić coś sam :)

Ale te stabilizatory też pewnie mi się do czegoś przydadzą

Czyli na bank będę szukał czegoś innego.

P.S. Bardzo fajna stronka, będę do niej często powracał :)
Pozdrowienia dla autora :)

Portret użytkownika serv_

Chłodzenie

Projekt w porządku, ale jeśli chodzi o umiejscowienie stabilizatora, to proponowałbym poprawić projekt i tak umieścić stabilizator, aby była możliwość bezproblemowego zastosowania większego radiatora.
Może i niejedna osoba pomyśli, że przesadzam, ale przy prądzie rzędu 0,3-0,4A, stabilizator już się ładnie grzeje.
Rozumiem, że "Minizasilacz" miał być projektem do testowania AVR-owskich projektów, które nie pobierają zbyt wiele prądu, ale skoro już napisałeś "uniwersalne", to niech to rzeczywiście stanie się uniwersalne.

Proponowałbym jeszcze dorzucić rozwiązania na 4,5A do projektu z LM317 (co prawda jest już ono w nocie katalogowej, ale nowicjuszom lepiej by było czytać po polsku ;))

Pozdrawiam!

-

-Mamo, zrób mi kanapkę.
-Sam sobie zrób.
-SUDO Mamo, zrób mi kanapkę.
-OK.

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

Projekty te raczej przewidziałem do zrobienia pomocniczego zasilacza do prostego układu wchodzącego w skład większej całości. Mam tu na myśli np linijkę świetlną, wyświetlacz LED razem z uC. A cały zamysł to po prostu płytka którą można na szybko zlutować, aby nie łączyć elementów w pająku. Zakładałem pobór prądu tak max 200mA dla takich prostych układów. Radiator w postaci kawałka blaszki w kształcie litery U można przykręcić do układu leżącego.

Zaprojektowałem to ponieważ zdarzyło mi się że potrzebowałem takiej płyteczki na szybko i skończyło się w pająku.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika karol

Witam! Czy zamiast LM317

Witam!
Czy zamiast LM317 można dać LM350 o większej wytrzymałości prądowej? Być może trzeba zmienić wartości niektórych podzespołów?
Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacz

Wszystko znajdziesz w karcie katalogowej: http://www.national.com/ds/LM/LM150.pdf Na stronie 7 jest schemac który Cie interesuje

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika SzymekGOŚĆ

Trafo do zasilacza

Cześć, mam pytanie do układu na 7818: rozumiem, że jak najbardziej może to byś LM7818 ? Pyt. 2) napięcie na IN podaje bezpośrednio z transformatora ? Czyli kupuję transformator 230 -> 28V o mocy np. 20VA bez żadnych filtrów itp. :)?

Portret użytkownika mirley

Re: minizasilacze

Na układ LM7818 (innaczej poprostu 7818) podajesz napięcie stałe, tętniące to znaczy po przejściu przez mostek prostowniczy i kondensator elektrolityczny o dużej wartości. Poza tym napięcie 28V skuteczne z transformatora jest niepotrzebnie takie duże dla stabilizatora 18V, wystarczy jak trafo będzie miało 20V bo po przejściu przez mostek i kondensator tak urośnie w przybliżeniu o pierwiastek z 2. Poza tym duża różnica napięcia między wejściem a wyjściem przekłada się na ciepło wydzielone w stabilizatorze

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika SzymekGOŚĆ

Aha, czyli do tego układu

Aha, czyli do tego układu podłączam tylko transformator i mostek, bo kondensatory rozumiem te potrzebne już są ?

Portret użytkownika mirley

Re: Minizsilacze

Są dwa wyjścia:
1. Transformator mostek +duży elektrolit np 1000uF + moduł jak na schemacie
2. Transformator +mostek +moduł jak na schemacie z tym że kondensator C1 o wartości 1000uF zamiast 100uF (będzie problem bo nie zmieści się on na płytce)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika SzymekGOŚĆ

Dziękuję za informacje.

Dziękuję za informacje. Ostatnie pytanie i nie zawracam więcej głowy: jak duży mostek (na ile amperów) i czy moc trafa 20VA starczy :) ?

Portret użytkownika mirley

Re: minizasilacze

To zależy co chcesz tym zasilać. 7818 ma max 1.5A więc przy 18V może oddawać moc 27W. Mostek powinieneś mieć z zapasem do pobieranego maksymalnego prądu. Trafo powinno mieć większą wydajność prądową niż to co chciałbyś z niego pobrać. 20VA przy napięciu wyjściowym 20V daje max prąd 1A

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika SzymekGOŚĆ

Jednak jeszcze raz piszę.

Jednak jeszcze raz piszę. chcę tym stabilizatorem zasilić jeden z Twoich projektów, przedwzmacniacz z regulacjami ... . Potrzebuję dwa takie przedwzmacniacze do wzmacniacza stereo. Czyli muszę zrobić dwa takie stabilizatory ? I kupić np. transformator 2x24V ?

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacz

Wystarczy Ci zatem mały transformatorek powiedzmy 4W (może być więcej ale koszt jest większy) z pojedyńczym uzwojeniem 20V (mówię tu o samym przedwzmacniaczu bo wzmacniacz musi miec swoje zasilanie z większego trafa), mostek prostowniczy 1A i kondensator 1000uF/35V potem dołączysz układ jak na schemacie wyżej nie montując kondensatora C1 bo jego rolę odegra ten 1000uF/35V podłaczony za mostkiem prostowniczym. Do dwóch przedwzmacniaczy wystarczy jeden stabilizator bo pobieraja one mały prąd. Zasilanie obu przedwzmacniaczy połaczysz razem i podepniesz do wyjścia stabilizatora 7818.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

Witam!Po przeczytaniu tego

Witam!
Po przeczytaniu tego projektu postanowiłem zbudować swój własny zasilacz i stworzyłem schemat jaki widać poniżej:

zastosowane elementy:
Mostek prostowniczy: 25A/1000V
C1: 2200uF/35V elektrolityczny
C2: 2200uF/35V elektrolityczny
C3: 100uF/25V elektrolityczny
C4: 1000UF/25V elektrolityczny
D1: 1N4001
D2: 1N4001
T1: 2N3055 lub BD911 ( i tu pierwsze pytanie który tranzystor wybrać??)
R1: 1,2KOm

Prosiłbym o sprawdzenie poprawności schematu i udzieleniu mi odpowiedzi czy na wyjściu zasilacza osiągne 12V 5A lub po przełączeniu 5V 5A?? Co się stanie jak zastosuje np mocniejszy transformator?? Czy bardzo się będą grzały stabilizatory i tranzystory?? Jak przerobić schemat aby wyszła mi regulacja od 0-5V max?? Jak wielkie użyć radiatory??
Z góry dziękuję!
Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacze

Po pierwsze to myślę że powinieneś użyć tranzystora PNP tak aby z kolektora brać prąd a nie z emitera, poza tym stabilizowanie z 15V do 5V nie jest dobrym pomysłem, będą ogromne straty mocy i będzie potrzebny duży radiator. Zanim zaczniesz zmieniać ten schemat poczytaj sobie o układzie LM317 http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf Zamieszczone są tam schematy różnych zasilaczy i wersje z tranzystorami o wysokim prądzie wyjściowym tez są. Podobnie sprawa się ma dla układu 7805 i 7812 http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/LM7805.pdf Na rysunku 12 pokazany jest prawidłowy schemat zasilacza wysokoprądowego.

Co do rozmiarów radiatora musisz troszkę poeksperymentować i nie wiem czy ma to sens. Wszystko zależy do czego jest Ci potrzebny taki zasilacz. Osobiście zamiast zasilacza laboratoryjnego o duzym amperażu używam zasilacza komputerowego ATX, daje on 5V 30A i 12V 15A (oczywiście nie naraz). poza tym ma dostępne napięcia -12, -5 i +3,3V które czasami sie przydają.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

No wielkie dzięki w końcu

No wielkie dzięki w końcu dostałem konkretną odpowiedź o jaką mi chodziło. To teraz wiem że mogę odrzucić ten projekt.
Wytłumacze o co mi chodzi dokładnie może coś poradzisz:
1.) Posiadam transformator o parametrach na wyjściu 9,4V 1,9A i tu moje pytanie czy osiągnę z tego zasilacz 0-5V i około 1,5A??
2.) W jaki sposób regulować napięciem i jaki stabilizator użyć (gdzie 5V to moje max jakie chce osiągnąć)??
3.) Czy w przyszłości będę zasilał jakiś mikrokontroler z takiego zasilacza to ulegnie on zniszczeniu spowodu takiego natężenia prądu??

Drugi zasilacz jaki bym chciał osiągnąc to 12V i co najmniej 5A i czy ten schemat wyżej nie pasuje?? Lepiej użyć ten ze strony 12 z pdf'a??

Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilanie

1 i 2: Najprościej było by użyć LM317, jest tam schemat zasilacza regulowanego od 0V bo standardowo na LM317 można zrobić od około 1,25V w górę. Za to LM317 można kupić w wersji T wyciągającej 3A więc z twoim 1,5A poradzi sobie bez problemu a przy tym nie będzie się aż tak grzał. Jeśli zgodzisz się na zasilacz od 1,25V w górę to twoje trafo będzie ok i nawet troszkę więcej niż 5V uzyskasz i prąd powinien byc nawet powyżej 1,5A.

3. Natężenie prądu o którym tu mowa to maksymalna wartość jaką można pobrać, taki prąd popłynie tylko wtedy jeśli odbiornik będzie tyle pobierał. Ponieważ mikrokontroler z elementami zewnetrznymi itp. będzie pobierał np 100mA to tylko taki prąd pójdzie z zasilacza. Tego typu zasilacz to tak zwane źródło napięciowe, stałym wymuszeniem jest tutaj napięcia a prąd płynie taki jak każe prawo Ohma.

Co do zasilacza 12V to zrób sobie konstrukcję, którą zaleca producent układu 7812, powinna działać bez zarzutu, wkońcu wiedzą jak ma działać ich układ. To ta konstrukcja z tranzystorem PNP.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

Zasilanie

To szukałem na internecie i znalazłem taki schemat jak poniżej:

Zamiast LM317 użyłem LM350 ale to chyba w niczym nie przeszkadza prawda??
Nie mam pojęcia jak dobrać R1 oraz P1 :( mógłbyś mi pomóc??
oraz chciałbym wstawić tam jeszcze diodę led sygnalizującą działanie zasilacza i to ma być wstawiona szeregowo jak w poprzednim schemacie?? Ten sam opornik??

Portret użytkownika mirley

Re:Zasilacz

Potencjometr daj około 4,7k - 10k a rezystor z nim szeregowy możesz zastąpić zworką. Wtedy jeśli zjedziesz potencjometrem do 0 to otrzymasz na wyjściu napięcie około 1,25V. Diodę sygnalizacyjną masz włączoną na schemacie wcześniejszym równolegle a nie szeregowo. Lepiej jednak w tym przypadku dać diodę przed stabilizatorem równolegle do kondensatora filtrującego. Szeregowy rezystor do diody należy policzyc z prawa Ohma aby prąd płynął przez diodę około 5-10mA. Czyli jeśli masz trafo 9,4V to po wyprostowaniu na kondensatorze będzie około 13V co daje wartość rezystora 1,3k.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

Witam! Dziękuję za

Witam!
Dziękuję za pomoc!
Masz rację mój błąd oczywiście że trzeba diodę połączyć równolegle.
Ale mam jeszcze kilka ostatnich pytań:
1.) czy diodę mogę umieścic pomiedzy c1 a c2??
2.) czy c2 i c3 to kondensatory ceramiczne??
3.) czy na wyjściu "+" mogę wstawić bezpiecznik 1,6A??
4.) planuje dodać jeszcze woltomierz na układzie ICL ale jego zasilanie to zasilanie symetryczne to czy podłączenie go do tego zasilacza zaraz za mostkiem ze stabilizacją 5V to wszystko będzie działać poprawnie??

Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: zasilanie

1. Co rozumiesz przez słowo pomiędzy kondensatorami przecież podłączone są one równolegle do siebie i nie ma znaczenia gdzie sobie diodę narysujesz na schemacie ale gdzie będzie podłaczona a podłaczona będzie między masę (-Uwy) a Wejście stabilizatora (górne nóżki C1 i C2)

2. Tak, lub MKT lub inne podobne typu stałego

3. Raczej tak ale bardziej dał bym bezpiecznik na pierwotnym uzwojeniu trafo bo LM317 ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

4. Jeśli masz zamiar podłaczyć dodatkowy 7805 zaraz za mostkiem to może tak byc jak najbardziej.

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Chester

Bardzo Ci dziękuję za

Bardzo Ci dziękuję za poświęcony mi czas oraz konkretne odpowiedzi a niejakieś wymijające :( mam nadzieję że sobie spokojnie poradzę z tym:) tylko jeszcze jedno mnie nurtuje:
czy zamiast zworki jak napisałeś mogę to pominąć i odrazu połączyć się z masą??
Pozdrawiam!

Portret użytkownika mirley

Re: Zworka

Jasne, zworka to poprostu kawałek drutu :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika Jarek

Napięcie

Czy zamiast napięcia z trafa po mostku można dać napięcie, np. z jakiejś ładowarki, które jest już po stabilizacji?

Portret użytkownika mirley

Re: minizasilacze

można dać napięcie nawet po 5 stabilizatorach, w niczym to nie przeszkadza byle by wartość tego napięcia była większa (o około 2V) od napięcia do którego ma stabilizować minizasilacz

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika McGiver1

Co polecasz dać jako

Co polecasz dać jako zasilanie? Bo na baterii 9V nie chce mi zbyt działać choć wcześniej działało. Bo nie wierze ,że jakoś uszkodziłem wyświetlacz ,chyba że nie ma kontrastu czy coś ,ale to raczej odpada. Sytuacja wygląda tak ,że jak włącze diodę do tego modułu to świeci a jak załączam płytkę testową to gaśnie tak jakby prądu brakowało. Chciałem zwiąć 5V z USB ,ale po sprawdzeniu - wyszło 6,87V więc nie chciałem ryzykować ;/
Więc moje takie największe pytanie z czego ty korzystasz zasilając mikrokontrolery czy też płytki testowe ,bo mam jakieś trafo 9V 0.2A nie wiem czy się nada.
PS: Proszę usuń te komentarze u góry ,bo wcisnąłem kilka razy zachowaj i takie coś się porobiło ,a nie wiem jako to usunąć (mogła by być taka funkcja). Naprawdę nie chciałem robić spamu ,bo nie chodzi mi o to ,że by Cię zdenerwować a znaleźć odpowiedzi na moje pytania :)

Portret użytkownika White

minizasilacze

No to pozamiatałeś...

Quote:
Chciałem zwiąć 5V z USB ,ale po sprawdzeniu - wyszło 6,87V więc nie chciałem ryzykować ;/

Nie możliwe teoretycznie.!! Jeżeli tak jest miał byś uszkodzone polowe komputera.Port USB nadaje sie bardzo dobrze do zasilania uC.
Quote:
Co polecasz dać jako zasilanie? Bo na baterii 9V nie chce mi zbyt działać choć wcześniej działało.
Masz na myśli jakie źródło napięcia do minizasilaczy?>>>Każde jedno które ma na wyjściu o 2-3V więcej niż wartość użytego stabilizatora ale nie większa niż jego max dopuszczalne napięcie wejściowe.
Quote:
,bo mam jakieś trafo 9V 0.2A nie wiem czy się nada.

Się nada bo po wyprostowaniu masz ok 11,5V.Musisz pamiętać że dla 5V tracisz na stabilizatorze jakieś 6,5V więc może sie grzać dodatkowo mając na uwadze wartość prądu który pobierasz.W tym przypadku jesteś ograniczony 200mA więc cieniutko.
Pamiętaj że dla portu USB wydajność prądowa jest ograniczona więc nie można wszystkiego zasilić.
w razie czego pytaj.
pozdro.

-

Co cie nie zabije to cie wzmocni.
(Nie dotyczy kondensatora 230V)

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilanie

Tak jak kolega napisał wcześniej na porcie USB jest dokładnie 5V, no może ewentyalnie 4,9988 itp wynik. Więc prawdopodobnie miernik którym to zmierzyłeś nadaje się do wyrzucenia lub jest z nim coś nie tak.

Ja zasilam z portu USB cała płytkę testową do AVR'ów którą niedawno opisałem + programator, działa bez problemu. Jeśli zajmujesz się elektroniką więcej niż dla zaprogramowania kilku uC to warto kupić sobie starszy zasilacz komputerowy na allego za około 10zł. Wydajność prądowa dla 5V jest ogromna a dodatkowo masz 12V na inne potrzeby

W innych wypadkach jakieś trafo 9-12V 1A i stabilizator 7805 z radiatorem jest dobrym pomysłem ale zasilacz komputerowy jest napewno tańszy :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika edyy

trafo

Co może być nie tak jak zrobiłem zasilacz na kości lm317 trafo mam 24 V a na wyjściu mi się robi 16 V co może być nie tak.

Portret użytkownika mirley

Re: LM317

Jak wiesz LM317 to regulowany stabilizator i jego napięcie na wyjściu zależy od dwóch rezystorów. Patrz opis w karcie katalogowej. Nie wiem jakie dałeś wartości rezystorów, policz z wzoru w karcie katalogowej jakie teoretycznie powinno być Uout albo zamieść gdzieś schemat tego co zrobiłeś

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika gosc

przedwzmacniac

Mam pytanie dotyczące tego zasilacza, mianowicie aby zasilić dwa przedwzmacniacze potrzebne mi są dwa zasilacze ? czy wystarczy tylko 1 ? Mam jeszcze pytanie przed tym zasilaczem trzeba umieścić mostek prostowniczy (pomiędzy zasilaczem a transformatorem) Bo ja tego nie zrobiłem i podłączyłem bezpośrednio do transformatora, czy mogło coś się uszkodzić ?

Portret użytkownika gosc

przedwzmacniacz

Sorki za dwa posty, dodam jeszcze ze ten stabilizator bardzo mi sie grzeje nie wiem dlaczego... napięcie zasilania wynosi 20V a stabilizator dałem: 7818

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacz

Jasnne że nie możesz podłączyć tego bezpośrednio do transformatora, stabilizator potrzebuje napięcia filtrowanego z mostka i kondensatora filtrującego

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika demsy

Witam W jaki sposób można

Witam
W jaki sposób można zwiększyć prąd przepływ przez te mini zasilacze?

Portret użytkownika mirley

Re: Minizasilacze

Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie równoległe stabilizatorów.... patrz schematy w kartach katalogowych. Są tam też wersje z tranzystorami mocy...

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika RobertK

kondensatory filtrujące

Aktualnie robię pracę dyplomową dotyczącą mikroprocesorowego sterownika temperatury z 1-wire.
Zasilam go ze stabilizatora 7805 i wstawiłem tam kondensatory 100uF na wejściu i 47uF na wyjściu.
Oczywiście wszystko działa, tylko promotor stwierdził, że mam udowodnić dlaczego dałem takie kondensatory,
skoro w nocie katalogowej 7805 są zupełnie inne kondensatory 0.33uF na wejście i 0.1uF na wyjściu.
Czy jest jakiś wzór do wyliczenia tych kondensatorów ?

-

Power of Atmega16 ;)

Portret użytkownika mirley

Re: Kondensatory

Ja bym to udowodnił z teorii sięgnięcia do pudełka... poprostu takie Ci się wyciągnęły :) Te wartości w karcie katalogowej są trochę dziwne. Na wejściu może być kondensator w zasadzie do 10000uF a na wyjściu do 100uF, w zależności do czego podłączasz taki układ.

Myślę że tutaj znajdziesz rozwiązanie swojego problemu: http://elportal.pl/forum/viewtopic.php?t=7837 jest tam opisane uzasadnienie na podstawie tętnień napięcia z transformatora i wyliczona jest pojemność na wejściu stabilizatora, jednak to tylko takie głupoty dla teoretyków, w praktyce jest jak jest :)

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika demsy1

Coś takiego?


Coś takiego?

Portret użytkownika mirley

Re: Zasilacz

Może być takie rozwiązanie, inne masz opisane http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika demsy1

T1 musi być to tranzystor np:

T1 musi być to tranzystor np: TIP127(DARLINGTON), czy może być dowolny tyle że większej mocy?

Portret użytkownika mirley

Re; Stabilizator

polecał bym raczej zwykły tranzystor dużej mocy, np popularny BD912 lub jakiś zamiennik

-

UWAGA! Możliwy jest zakup zaprogramowanych uC i zestawów elementów itp. do niektórych projektów. O dostępność proszę pytać via email. Konkretne oferty pojawiają się w cenniku.

Portret użytkownika demsy1

R1 powinno być min. 5W?

R1 powinno być min. 5W?